FOR-UNI
FOR-UNI -Forum Uniwersyteckich Ośrodków Nauczania Języków Obcych zapoczątkowało swoją działalność w listopadzie 2019r, w siedzibie Szkoły Języków Obcych UW z inicjatywy dyrektor Centrum Języków Obcych UG mgr Aliny Swebockiej, we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim oraz Uniwersytetem im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Celem Forum jest rozwijanie współpracy akademickiej w zakresie inicjowania i wspierania procesów zamierzających do podnoszenia rangi nauczania języków obcych w uniwersytetach i innych uczelniach wyższych, promowania innowacyjności oraz tworzenie płaszczyzny wymiany dobrych praktyk dydaktycznych, organizacyjnych i menadżerskich, a także aktywny udział w kształtowaniu ogólnopolskiej polityki językowej w obszarze szkolnictwa wyższego.
Kolejne spotkania FOR-UNI (edycje III i IV) odbywały się w z uwagi na pandemię w trybie online i obejmowały m.in. następującą tematykę:
– Organizacja lektoratów w stanie zagrożenia epidemicznego
– Narzędzie e-learningowe do nauki języków obcych w procesie edukacji akademickiej
– Skuteczna i przyjazna komunikacja w nieprzyjaznych czasach
– Drugi obowiązkowy język obcy - potrzeby, szanse i zagrożenia
– Rozwijanie kompetencji zawodowych lektorów akademickich
Piąta edycja FOR-UNI miała miejsce w dniach 27-28 maja 2022 r. i została zorganizowana przez Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego. Tym razem uczestnicy po raz pierwszy mogli spotkać się w siedzibie CJO UG na Wydziale Ekonomicznym w Sopocie. Oficjalnymi partnerami wydarzenia zostali: wydawnictwo Pearson oraz State Street, a JM Rektor UG prof.dr hab.Piotr Stepnowski objął wydarzenie patronatem honorowym. W spotkaniu wzięło udział 25 uczestników reprezentujących 11 uniwersytetów: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagieloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet im Adama Mickiewicza, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Rzeszowski oraz Uniwersytet Gdański jako gospodarz wydarzenia.Spotkanie zostało podzielone na dwie sesje, na których omawiano następujące kwestie:
– współpraca z otoczeniem gospodarczym /UMK
– lektoraty dla studentów z niepełnosprawnościami /UG
– pomoc Ukrainie (studenci/nauczyciele języków obcych)
– ścieżka zawodowa lektoratów
– nauczanie zdalne w czasie pandemii - pierwsze wyniki badań /UG
- umiędzynarodawianie uczelni w Polsce
– projekt YUFE /UMK
– innowacje w uniwersyteckich ośrodkach nauczania języków obcych
– polityka językowa i postulaty FOR-UNI
Kolejne edycje - VI-VII FOR-UNI odbyły się w trybie online i dotyczyły bieżących kwestii związanych m.in. z organizacją pracy i nowymi wyzwaniami po powrocie trybu stacjonarnego nauczania po okresie pandemii, a także doświadczeniom dotyczącym wymiany międzynarodowej, certyfikacji językowej oraz zaangażowania poszczególnych uczelni w sieci uniwersytetów europejskich: YUFE (UMK), EPIKUR (UAM), Una Europa (UJ), SEA-EU (UG).
Edycja VIII FOR-UNI odbyła się 3 lipca 2023 r. stacjonarnie i została zorganizowana przez Jagiellońskie Centrum Językowe UJ. Tematy poruszane przez uczestników:
– Standaryzacja egzaminów końcowych
– Mikropoświadczenia i modułowość na lektoratach językowych
– Walidacja egzaminów końcowych przez niezależną grupę ekspertów
– Tendencje oszczędnościowe dotyczące lektoratów
Edycja IX FOR-UNI odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim w dniach 13 listopada 2023 r. i została zorganizowana przez Centrum Nauczania Języków Obcych UW. Celem spotkania była wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania uniwersyteckimi ośrodkami językowymi oraz omówienie bieżących kwestii związanych z certyfikacją biegłości językowej, a także aspektami mediacji w formule ustnej egzaminów z języków obcych.
X FOR-UNI zorganizowane zostało przez Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych UMK.
Spotkanie rozpoczęło się od niezwykle interesującej prezentacji pt. "Blended Intensive Programmes", która wskazała nowoczesne podejście do nauki i rozwoju zawodowego.
Prelegentka nie tylko zgłębiła temat organizacji BIPów, w szczególności ich zalet i korzyści, ale wskazała również na trudności organizacyjne, co z pewnością będzie cenną lekcją na przyszłość.
Kolejnym punktem spotkania było szkolenie dotyczące mobbingu oraz tzw. staffingu. To z pewnością niezwykle istotny temat, który warto poruszać i zrozumieć, aby stworzyć zdrowsze i bardziej wspierające środowisko w miejscu pracy.
Nie zabrakło również aspektu kulturowego. Wizyta w Kopernikańskim Ośrodku Integracji miejscu integracji, tolerancji i współpracy, mającemu służyć zarówno społeczności akademickiej, jak i lokalnej. Poznanie innowacyjnych praktyk wspierających różnorodność w miejscu pracy to coś, co z pewnością inspiruje do działania i poszukiwania nowych rozwiązań.
Ważnym punktem wydarzenia była także dyskusja na temat umiejętności językowych na poziomie 8 PRK oraz tzw. mikropoświadczeń.
UCJO UMK gościło Zespoły Kierownicze reprezentujące: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Wrocławski oraz Collegium Medicum - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Edycja XI FOR-UNI odbyła się we wrześniu 2024 w trybie zdalnym i miała na celu podsumowanie dotychczasowych działań, przedstawienie ewentualnych zmian w kierownictwach ośrodków językowych oraz planów dotyczących przyszłej współpracy.